tapbis

Sık Sorulan Sorular

#1 TAPBİS nedir?

TAPBİS (Türkiye Atık Pazarı Bilişim Sistemi), atıkların geri kazanılmasını sağlayan bir sistemdir. Arz/talep mekanizması ile üretim yapan çeşitli sektörleri bir araya getirerek hammadde ve enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasına aracılık eder. 

#2 TAPBİS ne değildir?

TAPBİS, atık almaz, satmaz, taşımaz, komisyonculuk yapmaz, herhangi bir firmanın bayisi, acentası ya da temsilcisi değildir. 

#3 TAPBİS ne işe yarar?

Atık alışverişi, herhangi bir mal ve hizmetin alışverişinden farklı olarak tüm tarafları bağlayan yasal kriterlere dayanmaktadır. TAPBİS, atık alışverişine yönelik seçenekler sunarak, yazılımın barındırdığı “yetkilendirme mekanizması” ile bu çapraz alışveriş ağını çevre mevzuatını referans alarak yönetir. Böylece, yetkisiz firmaları filtreleyerek yasal, adil, güvenli ve rekabetçi bir pazar ortamı sunar. Her tür atığı yasal kriterlere uygun olarak yeniden ekonomiye kazandırmak, doğal kaynak kullanımını azaltmak ve çevreyi korumak için tapbis.com a üye olabilirsiniz. 

#4 Kimler TAPBİS’e üye olabilir?

TAPBİS 4 ana üye tipine hizmet vermektedir.

A tipi üyeler; bireysel, esnaf vb konumundaki tüm küçük atık üreticilerini,

B tipi üyeler, sanayi tesisleri ile orta ve büyük ölçekli atık üreten diğer firmaları,

C tipi üyeler, atık yönetimine yönelik hizmet sunan firmaları,

D tipi üyeler, atık toplayan, ayıran, geri kazanan vb faaliyetleri yürüten sektörel firmaları temsil etmektedir.

Daha detaylı bilgi Üyelik tipleri sayfasında sunulmaktadır. Bu anlamda, Türkiye içerisinde ikametgahı olan tüm gerçek ve tüzel kişiler kendi faaliyetlerine uygun üyelik tipini seçerek TAPBİS’e üye olabilirler. 

#5 Nasıl üye olurum?

TAPBİS’e sağ üst köşedeki “kayıt ol” sekmesinde yer alan üye kayıt formunu online olarak doldurarak kolayca üye olabilirsiniz. Her bir üye tipi için farklı giriş yetkileri oluşturulduğundan, üyelik formunu doldurmadan önce üyelik tipinizi belirlemeniz ve varsa yetki belgelerinizi yüklemeniz önemlidir.

Üye kayıt formunu doldurduktan sonra e-posta adresinize “e-posta doğrulama linki” gönderilecektir. Linkle tıklayarak e-posta adresinizi doğrulayın. Kayıt formundaki bilgiler tarafımızdan kontrol edildikten sonra, eksiklik bulunmaması halinde üyeliğiniz onaylanacak ve üyelik onayı e-posta ile size bildirilecektir. 

#6 Hangi üyeler, hangi kategorileri kullanabilir?

Her üye, kendi faaliyet konusuna uygun alanlara erişebilmektedir. Üyeliğiniz onaylandığında faaliyet kolunuz ve yetki/lisans belgelerinize göre erişim yetkileriniz otomatik olarak tanımlanmış olacaktır. Faaliyet koluna göre üyelerin erişim alanları “Üyelik” başlığı altında yer alan yetki alanları tablosunda detaylı bir şekilde verilmiştir. 

#7 Kurumsal üye nedir?

C ve D tipi üyelerimiz kurumsal üye olarak isimlendirilmektedir.

C tipi üyelerimiz; destek firmalarını (atık taşıma, endüstriyel temizlik, tanker yıkama, söküm, yıkım, ithalat, ihracat, makine-ekipman satışı, danışmanlık vb)

D tipi üyelerimiz, sektörel firmaları (çevre mevzuatı kapsamındaki herhangi bir atığı alabilme yetkisine sahip çevre lisansı, geçici faaliyet belgesi, toplama ayırma belgesi veya yetkili mercilerden alınmış diğer yetki belgelerine haiz firmalar) temsil etmektedir. 

#8 Üye olmadan sistemi kullanabilir miyim?

Hayır, üye olmadan içerikleri göremezsiniz. TAPBİS’i kullanmak için üye olmanız gerekir. Bu işlem sistemin güvenli işlemesi için gereklidir. 

#9 TAPBİS’e üye olmak ücretli midir?

Atık üreticisi konumundaki A ve B tipi üyeler için TAPBİS’e üye olmak ücretsizdir. B+ yetki paketi alan B tipi üyeler ile C (Destek firmaları) ve D (Sektörel firma) tipi kurumsal üyelikler ücretlidir. Detaylı bilgi için ana sayfadaki “üyelik” sekmesinin altındaki üyelik ücretleri tablosunu inceleyiniz.  

#10 Kurumsal üye olduğumda tüm ilanları görebilecek miyim?

Hayır. Sadece yetki belgeniz dahilindeki ilanları görebilirsiniz.